Bezkostra - cesta k pohodlí i k výkonnosti
Jezdectví je sport, který láká stále více lidí. Vznikají nová odvětví, nové soutěže, nové směry. Pryč jsou doby kdy se provozovaly pouze dostihy, parkur a drezurní soutěže. A vzdaluje se naštěstí také doba, kdy byl kůň chápán pouze jako pracovní či sportovní nástroj. Moderní jezdci upřednostňují partnerský vztah s koněm a vzdělávají se pro bezpečí a pohodlí svého koňského parťáka. Na základě fyziologie koňského těla hledáme pro koně to správné vybavení. Je to ostatně v souladu se snahou o zlepšení výkonosti: běžec bude lépe trénovat pokud jej netlačí boty, kůň pokud jej netlačí výstroj, to je jasné.
My, kterým záleží na našich koních, sníme o sedle, které bude pohodlné pro nás i koně, pod kterým bude kůň uvolněný a spokojený, bude se ohýbat, klenout hřbet a bude ochotný v pohybu vpřed. Samozřejmě platí, že dobré sedlo je pohodlné i jezdci: netlačí ani nedře, pomáhá správnému sedu a jezdce „podrží“ v terénu, skoku i kozlování.
Sedlářství je řemeslo i umění: každý kůň i každý jezdec mají jiné potřeby a tím nároky na vlastnosti sedla. Zejména respekt ke koňskému hřbetu je věda.
Opatřit svému koni dobře padnoucí sedlo je velmi náročný úkol. A když se to podaří, tak na jak dlouho ? Mladý kůň roste, sportovní nabírá osvalení, starší jej ztrácí. Koně, kteří jsou celoročně ve výběhu často mění konstituci dle ročního období. A co třeba stavy po úrazech, březost klisen ? Pak je třeba hledat sedlo nové.
Právě z těchto důvodů se stále více jezdců zajímá o bezkostrová sedla. Ovšem kostra v sedle je generacemi prověřená ochrana jezdcova pozadí i koňského hřbetu, rozkládá váhu jezdce, tlumí nárazy, dělá sedlo pohodlným a zmírňuje tlak na citlivá koňská záda. A jsme zpět: zmírňuje tlak na citlivá koňská záda – pokud sedlo koni správně sedí. V opačném případě tlak na koňská záda zvyšuje a to většinou bodově, dochází k otlakům a často k dlouhodobým nebo trvalým poškozením.
Hřbet koně je třeba chránit, to umí sedlová kostra. Stejná kostra ale dokáže dlouhodobě ubližovat a ničit nejen hřbet koně, ale také jeho ohebnost a následně ochotu k práci a vlastně celý vztah s člověkem.
Problém ? Ne !
Zvyšující se poptávka po kvalitních sedlech, které koňský hřbet respektují a zároveň chrání a která se plně přizpůsobí všem změnám, jež přichází v životě koně, je příležitostí pro dnes již renomované sedláře k vývoji a výrobě sedel pro skutečně různorodá využití ve sportu, turistice či rekreačním ježdění.
Bezkostrová sedla Berefoot, Hidalgo, Ghost i Grandeur pružně reagují na současné požadavky a trendy, aby sedla byla přizpůsobena pro všechna odvětví jezdectví a vhodná i do vysokého sportu
Kvalitní bezkostrová sedla jsou vyvinuta koňskými fyzioterapeuty tak, aby kůň mohl volně ohýbat a vyklenout hřbet a aby koňská záda chránila, ale nepřekážela jim. Koně jsou pod nimi uvolnění, pružní s měkkými chody, rádi a ochotně se pohybují. Tato sedla se přizpůsobí skutečně na každý typ koně. Zdravá zvířata vybírají k nabídce pouze sedla ověřených výrobců, kteří dbají na zdraví a pohodu koně. Nabízená sedla rozkládají tlak podobně jako sedla kostrová díky systémům a technologiím vyvinutým odborníky na pohybový aparát koně. Pro sedla Berefoot je to spojení výměnných komor a systému VPS, který složen z několika flexibilních materiálů tak, aby nebyl vyvinut žádný bodový tlak na koňský hřbet. Sedla značky Hidalgo využívají důmyslně řešenou koženou kostru společně s anatomicky tvarovanými paneĺy, které lze přizpůsobit dle dispozic koně. Obdobný systém je využit také v sedlech Ghost a Freeform. Sedla je možné vhodně doplnit korekčními dečkami, takže není problémem mít na každém koni dokonale padnoucí sedlo.
Podstatné je, že bezkostrová sedla neomezují práci předních nohou tlakem na lopatku koně. Jsou proto vhodná i pro koně s atypickou stavbou těla. Každý kůň je jedinečný. A každý si zaslouží jen to nejlepší.
Dnes je již možné vybírat nejen mezi westernovými, anglickými a případně všestrannými sedly, ale je k dispozici také široká nabídka sedel drezurních a kvalitních skokových sedel. Mezi nabízenými bezkostrovými sedly je sortiment také pro jezdce endurance a zkrátka nepřijdou ani příznivci například klasického španělského či barokního jezdectví. Všechna stále mají stejnou původní myšlenku: Zdravý a spokojený kůň i jezdec.
Napsala: Kateřina Macháčková
hello